Wyjaśnienie obrazka na samym…

Wyjaśnienie obrazka na samym dole.

Jedno z proroctw ST nakazywało wierzyć, że Mesjasz przyjdzie na świat w Betlejem. Jednak Jan w swojej ewangelii jest zdziwiony tym, że Jezus nie pochodzi stamtąd. Mateusz i Łukasz spisując historię Jezusa uznali, że on po prostu musiał urodzić się w Betlejem by wypełnić tę przepowiednię.

Więc Mateusz napisał, że Jezus urodził się w Betlejem, a wraz z rodzicami przeniósł się do Nazaretu jakiś czas po jego narodzinach, w międzyczasie będąc w Egipcie, gdzie schronili się przed rzezią niewiniątek.

Zaś Łukasz napisał, że Józef i Maria jeszcze przed przyjściem Jezusa na świat mieszkali w Nazarecie. Więc skąd wzięli się w Betlejem? Otóż gdy Oktawian August zarządził spis ludności Józef musiał udać się do Betlejem, gdyż było to miasto Dawida, z którego to rodu pochodził.

Relacje ewangelistów różnią się jeszcze bardziej gdy przejdzie się do opisu pogrzebu i losów ciała Jezusa, ale wierzącym to nie przeszkadza.

PS. Herod zmarł wiosną 4 r. p.n.e. Musimy założyć, że rzekomą rzeź niewiniątek zarządził za życia (chyba logiczne) oraz po tuż przyjściu Jezusa na świat, czyli uznając tę historię za prawdziwą datę narodzin Jezusa możemy przesunąć na maksymalnie późną zimę 4 r. p.n.e.*

Data 25 grudnia to tradycja, nauka nie zna przypadków świętowania Bożego Narodzenia sprzed IV wieku. Jak chyba zwykle przy chrześcijańskich świętach wprowadzono je w zastępstwo dawnego pogańskiego święta.

Niestety nie wiem jaki stosunek do narodzin Jezusa ma islam, w którym jest on prorokiem, ale nie sądzę by było tam wiele mądrego.

Na obrazku zaznaczyłem Galileę i mieszczący się w jego granicach Nazaret, oraz Betlejem, czyli miejsce narodzin Jezusa wg Łukasza i Mateusza. (Jan jak wiemy z początku wpisu mocno sugeruje, że Jezus nie jest z Betlejem) Mając na uwadze fakt, że Betlejem jest bardzo daleko od Galilei nazywanie Jezusa Galilejczykiem jest co najmniej dziwne.

#historia #ciekawostkihistoryczne #bekazkatoli #religia #chrzescijanstwo