Wybuch Miny Lochnagar. W…

Wybuch Miny Lochnagar. W czasie I wojny światowej popularne było podkopywanie się pod okopy wroga i wysadzanie ich w celu zniszczenia umocnień przeciwnika. Żołnierze obu stron z przerażaniem nasłuchiwali odgłosów wiercenia lub kopania.
Jedną z największych takich akcji było wykopanie 1,5 km tunelu przez brytyjskich saperów pod liniami Niemców. Wypełnili go około 27 tonami materiałów wybuchowych.
1 lipca 1916 o godzinie 7:28, pierwszego dnia Bitwy nad Sommą, mina wybucha tworząc lej o głębokości 30 metrów i szerokości 100 metrów. Eksplozja była tak potężna, że ziemia uniosła się na wysokość 1200 metrów, a jej odgłos miał być słyszalny w oddalonym o 250 km Londynie.
Na nieszczęście Brytyjczyków Niemcy usłyszeli saperów i zdążyli się wycofać. Sam krater okazał się później śmiertelną pułapką dla szarżujących kilka minut później na niemieckie pozycje żołnierzy. Zostali w nim uwięzieni przez ostrzał wrogich karabinów maszynowych. Rannych ewakuowano dopiero 3 lipca.
W 1998 roku znaleziono jak dotąd ostatnie szczątki poległego tam żołnierza. Krater odwiedza obecnie około 200 tysięcy turystów rocznie.
#iwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #datyhistoryczne #francja #niemcy #anglia #wojna #wojsko