Trzydziesty Siódmy Prezydent…

Trzydziesty Siódmy Prezydent USA – Richard Nixon
Ur. 9 stycznia 1913 w Yorba Linda, Kalifornia, zm. 22 kwietnia 1994 w Nowym Jorku
Okres urzędowania: 20 stycznia 1969 – 9 października 1974
Partia: Republikańska

1. Richard Milhous Nixon przyszedł na świat jako drugi z pięciorga synów małżeństwa farmerów – Francisa i Hannah Nixonów. Podobnie jak Herbert Hoover, Nixon był kwakrem, zaś jego dalekim przodkiem był słynny osadnik – Thomas Cornell (pokrewieństwem z Cornellem mogą się również pochwalić m.in. Jimmy Carter czy Bill Gates).
2. Rodzina Nixonów nie należała do zamożnych, lecz Richardowi udało się zdobyć bardzo dobre wykształcenie – w 1934 roku ukończył Whittier College, by w 1937 roku uzyskać dyplom prawnika Duke University, gdzie był jednym z najzdolniejszych studentów.
3. Pod koniec studiów złożył podanie do przyjęcia do służby w FBI, jednak nie otrzymał odpowiedzi zwrotnej – słynny szef Biura, J. Edgar Hoover, tłumaczył Nixonowi po latach, że nie przyjęto go do służby ze względu na cięcia budżetowe.
4. W 1940 roku poślubił nauczycielkę Pat Ryan (1912-1993), z którą miał dwie córki: Tricię (ur. 1946 – w 1971 wzięła ślub z prawnikiem Ewdardem Coxem – ceremonia odbyła się w Ogrodzie Różanym przy Białym Domu) oraz Julie (ur. 1948 – wyszła za mąż za Davida Eisenhowera, wnuka prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, który na cześć swojego jedynego wnuka nadał nazwę słynnej rezydencji amerykańskich prezydentów – Camp David).
5. W trakcie II wojny światowej służył w US Navy na Pacyfiku, ale nigdy nie brał czynnego udziału w walce. Po wojnie zaczął rozwijać karierę polityczną – w 1947 roku dostał się do Izby Reprezentantów, zaś w roku 1950 – do Senatu. W 1952 roku stanął u boku Dwighta D. Eisenhowera jako kandydat na wiceprezydenta – w trakcie kampanii wokół Nixona wybuchł skandal związany z czerpaniem przez niego korzyści z funduszu finansowanego przez konserwatywnych biznesmenów, a które miał przeznaczać m.in. na prywatne cele. W telewizyjnym orędziu do narodu Nixon odparł zarzuty oponentów i poinformował, że jedynym prywatnym prezentem jaki otrzymał podczas kampanii był pies Checkers (stąd przemówienie to określane jest jako The Checkers Speech).
6. Jest jednym z dwóch – obok Franklina Delano Roosevelta – amerykańskich polityków, którzy startowali w aż pięciu kampaniach prezydenckich: w 1952 i 1956 roku jako kandydat na wiceprezydenta przy Eisenhowerze (wygrana), w 1960 roku jako kandydat na prezydenta przeciwko JFK (porażka) i ponownie w 1968 oraz 1972 roku jako kandydat na prezydenta (obydwie elekcje wygrane – przeciwko kolejno: Hubertowi Humphreyowi i Georgowi McGovernowi).
7. Był miłośnikiem gry w kręgle – do tego stopnia, że zlecił instalację toru kręglarskiego w piwnicach Białego Domu.
8. Potrafił grać na pięciu instrumentach muzycznych – fortepianie, saksofonie, klarnecie, akordeonie i skrzypcach.
9. Jako prezydent doprowadził do wprowadzenia szeregu ustaw m.in. zwiększających prawa mniejszości, liberalizujących politykę wobec Indian czy walczących z segregację rasową; założył również Agencję Ochrony Środowiska i rozpoczął wartą 100 milionów dolarów kampanię na rzecz walki z rakiem. W polityce zagranicznej dał się zapamiętać m.in. z dążenia do zakończenie wojny w Wietnamie, czy historycznej wizyty w Chinach w 1972 roku.
10. Jego prezydenturą wstrząsały potężne skandale – w październiku 1973 roku w związku z oskarżeniami o korupcję rezygnację złożył jego wiceprezydent, Spiro Agnew. Rok później, w wyniku Afery Watergate, z prezydentury zrezygnował sam Nixon (pozostaje jak dotąd jedynym amerykańskim prezydentem, który zrezygnował z pełnienia urzędu). Po ustąpieniu z urzędu m.in. doradzał swoim następcom w polityce zagranicznej. Zmarł w wieku 81 lat w wyniku powikłań po udarze mózgu.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu