Trzydziesty Drugi Prezydent…

Trzydziesty Drugi Prezydent USA – Franklin Delano Roosevelt
Ur. 30 stycznia 1882 w Hyde Park, Nowy Jork, zm. 12 kwietnia 1945 w Warm Springs, Georgia
Okres urzędowania: 4 marca 1933 – 12 kwietnia 1945
Partia: Demokratyczna

1. Był spokrewniony z aż jedenastoma amerykańskimi prezydentami – Johnem Adamsem, Jamesem Madisonem, Johnem Quincy Adamsem, Martinem Van Burenem, Williamem Henrym Harrisonem, Zacharym Taylorem, Andrew Johnsonem, Ulyssesem S. Grantem, Benjaminem Harrisonem, Theodorem Rooseveltem oraz Williamem Howardem Taftem.
2. Do 14. roku życia uczył się w domu, później uczęszczał do prestiżowego Groton, by ostatecznie ukończyć Harvard z dyplomem z historii (studiował również prawo na Columbia Law School, ale nie uzyskał dyplomu).
3. W 1905 roku ożenił się ze swoją daleką kuzynką, Anną Eleanor Roosevelt (na co dzień używała swojego drugiego imienia). Ponieważ ojciec przyszłej Pierwszej Damy zmarł w 1894 roku, Eleanor była prowadzona do ołtarza przez swojego wujka – wspomnianego już wyżej Teddy’ego Roosevelta. Franklin i Eleanor doczekali się szóstki potomstwa.
4. Małżeństwo Rooseveltów nie było zbyt szczęśliwe – Franklin znany był z posiadania wielu kochanek; z najsłynniejszą z nich, Lucy Rutherfurd, związany był od 1914 roku aż do końca swoich dni (Lucy – w przeciwieństwie do Eleanor – była obecna przy łożu prezydenta w momencie jego śmierci). Franklin i Eleanor nigdy się jednak nie rozwiedli, zaś Pierwsza Dama miała wydatny wpływ na politykę męża.
5. W 1920 roku startował jako kandydat na wiceprezydenta USA u boku Jamesa M. Coxa, który jednak poległ sromotnie w pojedynku z Republikaninem Warrenem G. Hardingiem. W latach 1929-1932 piastował urząd gubernatora stanu Nowy Jork, co przyniosło mu ogólnokrajową sławę i pomogło w uzyskaniu nominacji Partii Demokratycznej, a następnie w zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 1932 roku.
6. W 1921 roku zachorował na polio (niektórzy współcześni lekarze uważają, że był to raczej zespół Guillaina-Barrégo), które spowodowało paraliż jego kończyn dolnych. Roosevelt robił wiele, aby choroba nie wpłynęła na jego wizerunek, m.in. ucząc się chodzenia o lasce czy dbając o to, aby jego zdjęcia na wózku inwalidzkim nie dotarły do opinii publicznej (do dziś zachowało się ich zaledwie kilka).
7. Poza uznawanymi powszechnie za sukces reformami Nowego Ładu czy poprowadzeniem USA do zwycięstwa w II wojnie światowej, a także wprowadzeniem do prezydenckiego gabinetu pierwszej kobiety w historii (Sekretarz Pracy – Frances C. Perkins), jego prezydentura miała również ciemną kartę w postaci powstania obozów internowania dla Amerykanów japońskiego pochodzenia, założonych po ataku Japonii na Pearl Harbor.
8. Był wybierany na urząd czterokrotnie – jego prezydentura trwała łącznie 4 422 dni i zakończyła się śmiercią Roosevelta na początku jego czwartej kadencji. Rekord ten prawdopodobnie nigdy nie zostanie pobity – w 1951 roku ratyfikowano 22. poprawkę do Konstytucji USA, ograniczającą liczbę prezydenckich kadencji do dwóch. Od swojej drugiej kadencji Roosevelt był również pierwszym amerykańskim prezydentem, którego dotyczyła 20. poprawka do Konstytucji, zmieniająca datę rozpoczęcia i zakończenia prezydenckiej kadencji z 4 marca na 20 stycznia.
9. Był zapalonym filatelistą – szacuje się, że za życia zebrał ponad milion znaczków pocztowych. Ponadto zgromadził pokaźną kolekcję książek, szacowaną na ok. 21 000 egzemplarzy.
10. Zmarł w wieku 63 lat na krwotok śródmózgowy, jakiego doznał podczas pozowania do swojego nigdy nieukończonego portretu autorstwa Elizabeth Shoumatoff. Został pochowany przy swojej rodzinnej rezydencji Springwood w Hyde Park w stanie Nowy Jork. Eleanor Roosevelt, mimo chłodnych relacji, w jakich pozostawała z mężem pod koniec jego życia (w końcowych latach małżonkowie nie mieszkali razem), po swojej śmierci w 1962 roku spoczęła w grobie obok Franklina.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu