SS Peleus – jedna z wielu…

SS Peleus – jedna z wielu nazistowskich zbrodni na morzu

SS Peleus w marcu 1944 roku płynął z Freetown do Buenos Aires. Jego załoga to 35 marynarzy – głównie Greków. 13 marca został zauważony przez U-852 dowodzonego przez Heinza-Wilhelma Ecka. Eck postanowił zatopić bezbronny okręt – Peleus trafiony dwoma torpedami zatonął w 3 minuty. Część załogi zdołała się uratować na szalupach. Eck wynurzył okręt i zabrał dwóch członków załogi – Agisa Kefalasa – trzeciego oficera i Pierre’a Neumana – marynarza. Po przesłuchaniu odesłał ich z powrotem na tratwy.
Prawdopodobnie Eck zdał sobie sprawę co zrobił i postanowił ukryć dowody. Przez następne pięć godzin okręt U-852 poruszał się w polu szczątków Peleusa strzelając do rozbitków z karabinów maszynowych i broni przeciwlotniczej oraz rzucając granaty ręczne. Chciano nie tylko zabić rozbitków ale zniszczyć szalupy i cokolwiek co mogło naprowadzić na ich trop. Pomimo tych wysiłków nie wszystkie szalupy zostały zniszczone a czterech członków załogi przeżyło. Jeden zmarł później z powodu odniesionych ran. Pozostała trójka Antonios Liossis – główny oficer, Dimitrios Argiros – marynarz, Rocco Said – palacz dryfowali ponad miesiąc po oceanie. 20 kwietnia zostali uratowani przez portugalski statek Alexandre Silva.

U-852 miesiąc później u wschodnich wybrzeży Somalii został zaatakowany przez 6 samolotów patrolowych Vickers Wellington. Uszkodzony bombami głębinowymi okręt zdołał się wynurzyć ostrzeliwując samoloty przy użyciu działa przeciwlotniczego. Ostatecznie okręt został wyrzucony na brzeg a załoga pojmana podczas prób zniszczenia okrętu. Z wraku wyciągnięto dziennik pokładowy który wraz z zeznaniami rozbitków pozwolił postawić przed sądem pięciu członków załogi U-852: Heinza-Wilhelma Ecka, drugiego oficera Augusta Hoffmanna, oficera medycznego Waltera Weisspfenniga, głównego mechanika Hansa Lenza i obserwatora Wolfganga Schwendera – zostali oskarżoni o zbrodnię wojenną. Trzech pierwszych zostało skazanych na śmierć, dwaj pozostali na karę więzienia. Wyroki śmierci przez rozstrzelanie wykonano 30 listopada 1945 roku.
#historia #nazistowscyrycerze #historiajednejfotografii #iiwojnaswiatowa