Rosjanie uznali pradziadka…

Rosjanie uznali pradziadka Inki „Siedzikówny” za Rosjanina i zablokowali oddanie jego szczątek do Polski.
Widział ktoś artykuł po polsku na ten temat? Bo widze Bułgarzy o tym pisza.
Na bułgarskim portalu powołując się na turecki tytuł pisza, że Rosjanie nie zgodzili się aby odnalezione przez nich w Turcji szczatki Polaka z armii carskiej przewieziono do Polski. Chodzi tu o pradziadka tej słynnej ”Inki”. Tu o odnalezieniu klik
Argumentacja jest taka – ” człowiek ten walczył dla Rosji i był jej obywatelem, a Polski wtedy nie było, więc nie ma ona prawa decydowac o miejscu jego pochówku”.
Dlaczego sprawa ta Bułgarów interesuje? Jest to nawiązanie do sporego skandalu z polskim watkiem jaki w Polsce nie został specjalnie zauważony. Głowa cerkwi rosyjskiej spotkała się z prezydentem Bułgarii i wyraziła niezadowolenie, że w kraju tym podczas urocyzstosci wspominając o żołnierzach armii rosyjskiej poległych w wyzwoleniu Bułgarii spod jarzma tureckiego powiedziano o narodowosciach żołnierzy wymieniając m. innymi Polaków, a przecież wg patriarchy tych krajów wtedy nie było a była tylko Rosja i powinno się się mówić o armii rosyjskiej i o Rosji, bo Polski, Litwy itp wtedy nie było.
W Bułgarii wywołało spore oburzenie to, że ktoś może tak pouczać prezydenta. Ten w rozmowie bronił jednak prawa do wymieniania narodowości poległych żołnierzy armii rosyjskiej.

źródło po bułgarsku klik
#bulgaria #inka #neuropa #4konserwy #historia