RECENZJA: Chwała Rzymu. Jak…

RECENZJA: Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium

Książka „Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium” autorstwa Anthony’ego Everitta to pozycja opowiadająca dzieje państwa rzymskiego od założenia Rzymu po triumf Pompejusza w roku 61 p.n.e. Autor w książce skupia się nie tylko na legendach oraz faktach historycznych, ale i prowadzi rozważenia na temat drogi oraz rozwoju „Wiecznego Miasta” w kierunku Imperium obejmującego wszystkie brzegi Morza Śródziemnego.

Jak udało mi się wyczytać ten brytyjski autor do tej pory napisał kilka biografii antycznych, w tym Cycerona, cesarza Augusta czy Hadriana. Wykładał na Nottingham Trent University oraz specjalizuje się w kulturze Europy. W jego twórczości wspomnieć możemy także właśnie przedstawianą „Chwałę Rzymu” oraz „Chwałę Aten”, która z kolei opowiada losy greckiego miasta-państwa, którego cywilizacja i dokonania miały wpływ na cały obszar Morza Śródziemnego. Osobiście autor nie był mi dotychczas znany i nie miałem możliwości czytać jego pozycji; z tego też względu z większym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę, wydaną przez wydawnictwo REBIS.

Głównym założeniem autora nie było stawianie unikalnych hipotez i prowadzenie opisu historii Rzymu podyktowanego konkretną tezą. Pan Anthony Everitt postanowił przedstawić losy Rzymu od jego samych początków po połowę I wieku p.n.e., kiedy to supremacja Republiki w świecie antycznym była już niezaprzeczalna. Poznajemy legendarne oblężenie Troi i ucieczkę Eneasza do swojej nowej ojczyzny. Autor wielokrotnie podkreśla przywiązanie antycznych Rzymian do Troi, miejsca skąd mieli się wywodzić. Poruszone zostają także inne legendy i opowieści, które pozostawili nam dziejopisarze – historia braci Romulusa i Remusa (potomków Marsa), porwanie Sabinek, rywalizacja Horacjuszy i Kuracjuszy czy panowanie większości królów Rzymu. Trzeba przyznać, że autor bardzo przyjemnie i zrozumiale opisuje wydarzenia oraz założenia mitów, a treść ubarwiona jest licznymi cytatami z głównych źródeł antycznych.

Oczywiście autor nie tylko poświęca się mitycznym początkom państwowości rzymskiej, ale i uzupełnia je o prawdopodobne lub pewne historyczne fakty, które determinowały kolejne losy Rzymu. Kolejne postaci legendarne lub historyczne ujęte są w sposób kompleksowy, chwytając niezbędnych aspektów dla fabuły. Język nie jest przepełniony naukową nomenklaturą, a historia jest opowiadana w sposób zrozumiały, co pozwala zgłębić treść praktycznie każdemu – nawet osobie nie będącej na „co dzień” z historią antyczną.

Poznajemy Rzym, który z małego miasta-państwa rozrasta się do ważnego podmiotu politycznego w środkowej Italii. Wszelkie konflikty wewnętrzne oraz zewnętrzne udaje się rozwiązać w sposób pokojowy, albo siłowy – zawsze jednak z korzyścią dla państwowości rzymskiej. Wybuch I wojny punickiej prowadzi Rzym ku nowej roli – hegemona na Morzu Śródziemnym. Z czasem Rzym staje się rozjemcą konfliktów i angażuje się politycznie oraz wojskowo na nowych terenach. Finalnie, ambitni politycy i wodzowie oraz kolejne zwycięstwa prowadzą Rzym na szczyt, czego ukoronowaniem jest objęcie władzy przez Oktawiana Augusta i ugruntowanie w praktyce nowego systemu władzy.
Przechodząc do konstrukcji książki – pozycja posiada wstęp, w którym autor określa zasady, jakie stosuje przy nazewnictwie, określaniu postaci oraz datowaniu. Czytelnik w książce ma możliwość zapoznania się z trzema mapami oraz planem ścisłego centrum antycznego Rzymu. Co więcej, w środkowej części znajdziemy zdjęcia ukazujące interesujące obiekty i obrazy, które nawiązują do ważnych wydarzeń z historii Rzymu. Jest to naprawdę przyjemny dodatek, który wraz z mapami bardzo przyjemnie uzupełnia książkę i treść. Na końcu książki znajdziemy także tablicę chronologiczną, przypisy, bibliografię, opis źródeł historycznych oraz indeks, co dodaje profesjonalizmu pozycji.

To co jednak może przeszkadzać jest mała ilość dat w treści. Niekiedy powoduje to sytuacje, że akcja wymyka się z chronologii i Czytelnik może się pogubić.

Mimo obszernej tematyki mogę śmiało stwierdzić, że książka jest wartościową pozycją. Czytelnik otrzymuje w swoje ręce profesjonalnie napisaną i wydaną książkę, która pozwoli prześledzić zmiany – zgodnie z naukowym podejściem – jakie następowały w państwie rzymskim na przestrzeni wieków. Poza legendami i antycznymi historiami, które ubarwiają fabułę, poznajemy liczne fakty i analizę wydarzeń historycznych. Z pewnością książka jest godna polecenia.

Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #recenzja #ksiazki