Okrętowy taran powstały…

Okrętowy taran powstały prawie 2300 lat temu, znajdujący się na dnie Morza Śródziemnego, niedaleko Wysp Egackich, koło Sycylii.

2300 lat temu rzymscy lub kartagińscy rzemieślnicy ogromnym wysiłkiem i kosztem, na zlecenie urzędnikow państwowych, odlali ten przedmiot z brązu, a pracownicy ówczesnych stoczni umocowali go na dziobie okrętu wojennego licząc, że skutecznie będzie dziurawił kadłuby wrogich jednostek. W 241 r. p.n.e., niedaleko Sycylii, okręt ten został użyty w bitwie morskiej zapamiętanej jako Bitwa u Wysp Egackich – nie wiemy czy taran zdołał wbić się w jakiś cel, natomiast okręt na którym został zamontowany poszedł na dno, zapewne samemu stając się ofiarą takiej samej broni.

Taran poszedł na dno wraz z okrętem i tą częścią załogi która nie zdołała się ewakuować. Drewno i ciała poległych rozpadły się w morskich głębinach, za ,,towarzystwo” miał więc tylko hełmy, amfory, metalowe elementy wyposażenia które razem z nim przetrwały upływ czasu. Mijały lata, całe wieki, państwa które toczyły wojnę do której odlano taran przeminęły i stały się tylko wspomnieniem, nadeszło średniowiecze, renesans, oświecenie, rewolucja przemysłowa, druga wojna światowa, a nasz przedmiot spokojnie spoczywał na dnie morza.

Nadszedł wiek dwudziesty pierwszy. Garstka miłośników przeszłości penetrowała morskie dno szukając jakiegoś śladu dawnych wojen. Po dwudziestu trzech wiekach na nasz taran ponownie spojrzał człowiek, ponownie dotknęły go ludzkie ręce. Gdyby nie był martwym przedmiotem miałby pamięć – głosów które słyszał kiedy go tworzono, łaciny, greki oraz języka fenickiego, dźwięku trąb, pękającego drewna i krzyku słyszanego w czasie swojej ostatniej bitwy. Oraz ciszy w której przeleżał 2300 lat, większość spisanej historii rodzaju ludzkiego.

#historia #starozytnosc #rzym #kartagina #feels