ODKRYTE RZYMSKIE MONETY W…

ODKRYTE RZYMSKIE MONETY W YORKSHIRE DOWIODŁY ISTNIENIA OŚRODKA

W Yorkshire (północna Anglia) natrafiono na jeden z najwcześniej założonych rzymskich ośrodków, jaki kiedykolwiek odnaleziono w tym hrabstwie. Jak się okazuje o miejscu tym wiedziano od dłuższego czasu, jednak archeolodzy celowo ukrywali informację, aby nielegalni poszukiwacze nie zakłócili prac.

Pierwszym sygnałem, jakoby w tym miejscu znajdował się ważny punkt wykopaliskowy, było wydobycie trzy lata temu przez poszukiwaczy skarbów-amatorów srebrnych rzymskich monet, liczących sobie około 2000 lat. W sumie natrafiono na 18 monet. Odkrycie pozostawiono w tajemnicy, do momentu aż otrzymano środki na wykopaliska i naukowcy mogli rozpocząć dalszą eksplorację miejsca.

Jak się okazuje wszystkie monety datowane są na czasy rządów Wespazjana (69-79 n.e.). Wówczas to Rzymianie pomaszerowali dalej na północ Brytanii i założyli wspomniany ośrodek. Badacze odkryli między innymi groby, w których znajdowały się szczątki dziecięce z biżuterią (m.in. odkryto broszkę do płaszcza).

Jak twierdzą naukowcy dotychczas udało się natrafić na tego typu ośrodki w Yorkshire, datowane na III-IV wiek n.e. Tym samym najnowsze odkrycie jest najstarszym w hrabstwie.

Odkryte rzymskie monety w Yorkshire dowiodły istnienia ośrodka

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje