Niesamowite rzymskie…

Niesamowite rzymskie wazy
Starożytni Rzymianie w doskonały sposób obrabiali szkło. Tworzyli szkła o wzorach marmurkowych, malowane, pozłacane, tworzyli szklane medaliony portretujące ludzi w zaskakująco realistyczny sposób. Jako jedni z pierwszych opanowali technikę wytwarzania tafli szklanej, przeznaczonej do wstawiania w okna.
Jednak z wszystkich tych technik wyróżniają się wazy siatkowe (cage cup).
http://milanoarcheologia.beniculturali.it/wp-content/uploads/2016/03/patera-di-parabiago_1200px.jpg

W tym typie waza składa się z gładkiej, szklanej części, otoczonej ażurową szklaną siatką o szerokich oczkach, połączoną z naczyniem przezroczystymi słupkami. Wydaje się zatem, że właściwa waza otoczona jest zupełnie niezależną, kolorową siatką, gdy w rzeczywistości obie części stanowią całość. I nie za bardzo wiadomo jak właściwie Rzymianie to robili.

Wedle jednej z wersji, początkowo szklarz wykonywał wazę o bardzo grubych ściankach, w których następnie rzeźbiono zewnętrzną siatkę, przy pomocy pracochłonnego szlifowania ostatecznie oddzielając ją od wewnętrznego naczynia. Wedle innej wersji obie części tworzono osobno, rzeźbiąc siatkę w większej wazie z cienkiego szkła a następnie łącząc obie części na gorąco. W niektórych przypadkach znaleziono ślady łączenia kroplami stopionego szkła, jednak w innych przypadkach dokładne badanie takich śladów nie znalazło, najwidoczniej więc dawni szklarze używali dwóch różnych technik.

Były to naczynia bardzo rzadkie i cenne, do naszych czasów zachowało się zaledwie kilka w całości i kilkadziesiąt zachowanych we fragmentach. Kilka znajduje się w muzeum w Kolonii, jedno w Monachium. W British Museum znajduje się naczynie nazywane Kielichem Likurga. Pochodzące z IV wieku naczynie zawiera mitologiczne przedstawienie króla Likurga, oplątanego pędami winorośli. Postaci zostały wyrzeźbione na szkle w formie lekko wypukłego reliefu, nad nimi w formie oddzielonej siatki wiją się pędy winorośli. Mleczne szkło, za sprawą domieszek złota i srebra, posiada właściwości dichroiczne – oglądane w normalnym oświetleniu jest mleczne, może nieco zielonkawe. Oświetlone od tyłu staje się rubinowo-czerwone, podobne do koloru wina.
http://s2.glbimg.com/RTyTj2eZF9ZqmybFo9NVDMpr6-M=/s.glbimg.com/jo/g1/f/original/2013/08/26/calice.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Cage_cup

#starozytnosc #rzym #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu