Moneta wybita przez Brutusa,…

Moneta wybita przez Brutusa, aby świętować zabójstwo Juliusza Cezara. Jedna z najsłynniejszych monet w dziejach. Trzymanie czegoś takiego w rękach jest niemalże psychodelicznym i namacalnym uczuciem historii. W komentarzu wideo chyba wyceniona na 150 000 $, ale podejrzewam, że bogaci ludzie zapłaciliby więcej. W artykule wycena na $450,000-550,000. W pewnym sensie złoty graal numizmatyki z historią w tle, która ukształtowała życie polityczne wielu regionów świata.

Imperium
Artykuł

„Jedna z najsłynniejszych monet świata antycznego – rzymski srebrny denar Marka Juniusza Brutusa z wybitymi słowami „EID MAR”. słowa te odnoszą się do daty zamordowania dyktatora Juliusza Cezara – w Idy Marcowe, 15 marca 44 roku p.n.e. Moneta została wybita pomiędzy 43 a 42 rokiem p.n.e.

Kiedy na awersie monety znajduje się wizerunek Brutusa, to na rewersie umieszczono sztylety, symbolizujące narzędzie morderstwa oraz czapkę frygijską (pileus) – symbol wolności, którą m.in. darowano niewolnikowi, kiedy wyzwalał go właściciel.”

#smoczautopia – Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #numizmatyka #historiajednejfotografii #myrmekochoria