Mireczki! Wiecie, skąd…

Mireczki!
Wiecie, skąd wzięła się przepyszna JAJÓWA? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podobnie jak w przypadku sernika, jajówę jako pierwsi udokumentowali starożytni Rzymianie. Prawdopodobnie jednak, danie to było znane już o wiele wcześniej. Niestety, śladów historycznych pozostało niewiele. W książce kucharskiej z XIV wieku, znalezionej na terenach dzisiejszych Włoch możemy przeczytać: “Tak wiele wiadomo o sposobach przygotowania jajek, iż nie jest koniecznym wspominać o nich”. Tym samym, nie można nawet dokładnie określić, kto, gdzie i kiedy jajecznicę wymyślił.
( ͡° ʖ̯ ͡°)
Na nasze tereny jajówa trafiła stosunkowo wcześnie – już starosłowiańskie plemiona składały ofiary z kaszy, pierogów i jajecznicy. Mieliśmy też swoją własną “odmianę” jajówy – tzw. sielankę, czyli uszlachetnioną odmianę jajecznicy przygotowywaną z żółtek jaj i kwaśnej śmietany. Miała być ona popularna w całej Polsce i na Litwie w XVII-wiecznych domach ziemiańskich.
Odmian jajówy jest jednak mnóstwo. W Indiach zjecie np. bhurji, czyli jajecznice z dodatkiem warzyw, chili, kurkumy, podaną na chlebku roti.
W Wenezueli i w Kolumbii z kolei podadzą Wam perico, czyli “papugi” – nazwa powstała od zielono-czerwono-żółtego koloru dania. Oprócz podstawowych składników jak papryka, pomidor czy szczypiorek czasami dodaje się także białego sera.
Wersja “absolutely disgusting” to dla nas wersja szkocka – jajówa podana na toście, z dodatkiem “przysmaku dżentelmenów”, czyli rybnej pasty Patum Peperium.
Ale chyba najgorszą jajecznicę w historii miał okazję skosztować Jakub Sobieski, czyli ojciec Jana III Sobieskiego. Podczas jego podróży po Europie, w Paryżu zaoferowano mu jajówę z kawałkami ciała zabójcy Henryka IV, króla Francji.
Królobójcę rozerwano końmi a następnie publicznie posiekano. Ludzie obserwujący egzekucje ponoć bez przypału pozbierali kawałki ciała mordercy, zawinęli w chustki i zabrali do domów.
Sobieski jednak ponoć odmówił konsumpcji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Więcej znajdziecie na breakplan.pl
A jeżeli chcecie zobaczyć trochę świata i spróbować nowych dań, to pamiętajcie, że wypad do dowolnego miejsca na świecie w dowolnym terminie możemy zorganizować za Was – wystarczy, że wypełnicie nasz formularz kontaktowy!
#breakplan #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #swiat #historia #gotowanie #jajowa #jajecznica może trochę #jedzenie #foodporn