Jak w poprzednich stuleciach…

Jak w poprzednich stuleciach ograniczano rozprzestrzenianie się epidemii? M.in. ograniczając i kontrolując wjazdy do miasta. Z tego powodu w latach 1621-1624 Zygmunt III Waza zainicjował wzniesienie wokół Warszawy Wałów Zygmuntowskich, a w 1770 roku powstały Wały (tudzież Okopy) Lubomirskiego. Obejmowały cały obszar obecnego Śródmieścia Warszawy i jeszcze trochę wokół. Do miasta można było wjechać tylko przez 4 przejazdy na prawym i 6 na lewym brzegu Wisły. Rogatki z pierwszej połowy XIX wieku wciąż można zobaczyć na Placu Unii Lubelskiej oraz przy Grochowskiej obok Wedla.

To po wałach właśnie dziś mamy ulice Okopową, Przyokopową (Wola), i Zaokopową (na Pradze). Okopy Lubomirskiego wyznaczały granice rozwoju Warszawy prawie do I Wojny Światowej. Wikipedia podaje, że w 1792 roku w Warszawie mieszkało 120 tys osób, a w 1914 – prawie 900 tysięcy. Czyli na tym samym obszarze w ciągu ponad 122 lat zrobiło się ponad 7 razy gęściej. A większość tego czasu to zabory.

Nałożyłem linię Okopów Lubomirskiego z Planu Nicholsona (1831, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Plan_Nicholsona.jpg) na współczesną mapę Warszawy.
Na prawym brzegu Wisły te okopy szły inaczej niż na jego planie, narysowałem je na podstawie znalezionego w sieci opisu.

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym opowiadam o śladach dawnych epidemii w Warszawie 🙂
https://www.wykop.pl/link/5507683/dzuma-cholera-koronawirus-jak-epidemie-zmienialy-warszawe/

#warszawa #gruparatowaniapoziomu #koronawirus #epidemia #covid19 #polska #historia #historiapolski #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #mapporn