JADALNIA NERONA OBRACAŁA SIĘ…

JADALNIA NERONA OBRACAŁA SIĘ DNIEM I NOCĄ

Swetoniusz wspomina w swoich „Żywotach cezarów”, że tzw. Złoty Dom Nerona posiadał specjalną jadalnię, która poruszała się zgodnie z dniem i nocą, na wzór sklepienia niebieskiego.

Wspomniana willa Nerona, nazywany także Domus Aurea, był to rzymski pałac cesarza Nerona zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Prace budowlane zostały rozpoczęte w 64 roku n.e. i były prowadzone do roku 68 n.e. Przerwano je po śmierci cesarza. To w „Złotym Domu” Neron spędził swój ostatni dzień życia w 68 roku n.e.

Według najnowszych badań jadalnia znajdowała się w rotundzie, nazwanej coenatio rotunda, na stanowisku po stronie Palatynu1. Sala znajdowała się na okrągłej, wolno obracającej się platformie z drewnianą podłogą. Platforma była wprawiona w ciągły ruch obrotowy tak aby nadążyć za dniem i nocą. Pod kopułą znajdował się sufit, który po uruchomieniu mechanizmu powodował, że biesiadnicy mieli wrażenie, jakby znajdowali się pod niebiosami. Co więcej, na osoby zajadające się potrawami były rozpylane perfumy i zrzucano ogromne ilości płatków róży. Tak opisuje jadalnię Swetoniusz:

W salach jadalnych pułapy były wykładane ruchomymi kasetonami z kości słoniowej, aby można było przez wydrążenia sypać z góry na biesiadników kwiaty i pachnidła. Na szczególną uwagę zasługiwała okrągła sala jadalna, która stale, dniem i nocą, na wzór wszechświata, obracała się dokoła.

– Swetoniusz, Żywoty cezarów: Neron, VI 31

Jadalnia Nerona obracała się dniem i nocą

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje