Europejczycy (napisy w…

Europejczycy (napisy w różnych językach) na basenie w Węgrzech zaraz przed wybuchem II wojny światowej, 1939.

Dziwne uczucie spoglądać na ludzi przeddzień katastrofy, która wpłynie na każdego z nich i na każdą fasadę życia, dając nowy świat.

Być może jak teraz. Super bakterie, fanatyzm z wolna wychylający głowę, materializm urastający do rangi głównej religii w której każdy musi uczestniczyć, większość ludzi nie ma doświadczenia ani elementarnej wiedzy z zakresu rolnictwa i produkcji żywności, systemy, które broniły nas od czasów Monteskiusza słabną, zmęczenie duchowe, masy żyjące mitomanią i fałszywymi wersjami obiektywnej rzeczywistości, inżynieria genetyczna, zmiany klimatyczne: od susz po zjawiska atmosferyczne, a kończąc na niewiadomym zachowaniu się owadów oraz mikroorganizmów w obliczu zmian. A na koniec nowa forma życia, nieśmiertelna, porozumiewającą się z prędkością światła siła, która na wyciągnięcie ręki ma wszystkie projekcje naszego układu limbicznego (strach, ekstaza, wzory zachowań, więc zna nas na najbardziej intymnym poziomie) oraz całe nasze dokonania przez tysiąclecia, która być może oddeleguje nas w niebyt, jak my niegdyś Neandertalczyków. Co może pójść nie tak… . Prawie jak upadek Niniwy.

„And it shall come to pass, that all they that look upon thee shall flee from thee, and say, Nineveh is laid waste: who will bemoan her?”

#starszezwoje – blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #iiwojnaswiatowa #myrmekochoria