Dwudziesty Trzeci Prezydent…

Dwudziesty Trzeci Prezydent USA – Benjamin Harrison
Ur. 20 sierpnia 1833 w North Bend, Ohio, zm. 13 marca 1901 w Indianapolis, Indiana
Okres urzędowania: 4 marca 1889 – 4 marca 1893
Partia: Republikańska
1. Mimo, iż członkowie jego rodziny byli wysoko postawionymi amerykańskimi politykami (jego pradziadek – Benjamin Harrison V – był sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości, dziadek – William Henry Harrison – 9. prezydentem USA, zaś ojciec – John Scott Harrison – kongresmenem), Harrisonowie nie byli szczególnie zamożnym rodem. John Scott Harrison wszystkie oszczędności wydawał na edukację swoich ośmiorga dzieci – Benjamin, podobnie jak dwudziestu pięciu innych amerykańskich prezydentów, ostatecznie został prawnikiem.
2. W 1853 roku poślubił Caroline Lavinię Scott – córkę swojego nauczyciela fizyki z Farmer’s College. Para doczekała się dwójki dzieci – Russella i Mary. Caroline zmarła 25 października 1892 roku na gruźlicę – zaledwie kilka miesięcy przed ustąpieniem Benjamina z urzędu (przez ten czas obowiązki Pierwszej Damy pełniła ich córka Mary). W 1896 roku Benjamin ożenił się ponownie – z o 25 lat młodszą Mary Dimmick, siostrzenicą jego zmarłej żony, Caroline. Para miała jedno dziecko – córkę Elizabeth.
3. Nazywano go m.in. Małym Benem (ze względu na wzrost – 168 cm, wraz z Martinem Van Burenem drugie miejsce od końca w rankingu), Prezydentem Stulecia (bynajmniej nie ze względu na osiągnięcia, lecz na fakt, że objął urząd 100 lat po George’u Washingtonie – pierwszym prezydencie USA) oraz Ludzką Górą Lodową (miał bardzo oziębły sposób bycia).
4. Był pierwszym prezydentem USA, którego głos uwieczniono na nagraniu.
5. Za jego kadencji zamontowano w Białym Domu pierwszą instalację elektryczną. Harrison wraz z małżonką byli bardzo nieufni wobec przełączników światła, w związku z czym często spali przy zapalonych żarówkach.
6. Jako pierwszy amerykański prezydent mianował czarnoskórego urzędnika na wysokie stanowisko państwowe – w 1889 roku były niewolnik Frederick Douglass został ministrem pełnomocnym (ambasadorem) USA na Haiti.
7. 2 listopada 1889 roku podpisał ustawę o aneksji Dakoty Północnej i Południowej do Unii – ponieważ były to stany zwaśnione, Harrison wcześniej nakazał swoim urzędnikom przetasowanie dokumentów w taki sposób, żeby nie było wiadomo, na którym dokumencie akcesyjnym złożył podpis jako pierwszy. W ten sposób prezydent chciał uniknąć potencjalnego sporu między stanami odnośnie tego, który stał się członkiem Unii jako pierwszy (formalnie jako 39. stan USA traktowana jest Dakota Północna, ponieważ jej anglojęzyczna nazwa jest alfabetycznie przed Dakotą Południową).
8. Podpisał m.in. słynną McKinley Tariff – ustawę podnoszącą cło na importowane do USA towary nawet o 50%, a także Ustawę Shermana, która zakazywała stosowania praktyk naruszających konkurencję w biznesie. Ponadto za jego kadencji roczne wydatki federalne po raz pierwszy w historii przekroczyły kwotę miliarda dolarów (ponad 25 miliardów dzisiejszych dolarów).
9. Był ostatnim amerykańskim prezydentem noszącym brodę w okresie urzędowania.
10. Zmarł 13 marca 1901 roku w swoim domu w Indianapolis – bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie płuc, które rozwinęło się w wyniku zarażenia wirusem grypy. W 2012 roku New York Magazine uznał Benjamina Harrisona za najbardziej zapomnianego prezydenta w historii USA.
***
W poprzednich odcinkach:
1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
***
Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.
Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.
#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu