Dokładnie 73 lata temu, 3…

Dokładnie 73 lata temu, 3 lipca 1946 roku, odnalazł się dziewięcioletni Henio Błaszczyk, syn szewca Walentego Błaszczyka z Kielc.

Henio, bojąc się ukarania przez ojca, nie miał odwagi przyznać, że zrobił sobie dwudniową wycieczkę do oddalonej o ok. 20 km od Kielc rodzinnej wsi Błaszczyków. Wymyśla więc opowieść o mężczyźnie, który za 20 złotych proponuje mu zaniesienie paczki do kogoś pod adresem Planty 7 – miejsca czasowego pobytu Żydów i tzw. Komitetu Żydowskiego. Człowiek ten następnie więzi chłopca w piwnicy domu, z zamiarem dokonania rytualnego mordu. Heniowi udaje się uciec. Taką wersję wydarzeń słyszy od ojca i syna funkcjonariusz milicji w pobliskim posterunku.

Zmyślona przez dziecko [dorosłych?] historia stanie się następnego dnia przyczyną masowego mordu na ludności żydowskiej – zginie czterdzieścioro dwoje Żydów, zginie także kilkoro Polaków.
Ofiary, kobiety [w tym ciężarne] i mężczyźni, byli zabijani m.in. bagnetami i kamieniami, wyrzucani z okien i dobijani na ziemi przez swoich polskich sąsiadów.

#rocznicanadzisiaj #historia #zydzi