Czterdziesty Pierwszy…

Czterdziesty Pierwszy Prezydent USA – George H.W. Bush
Ur. 12 czerwca 1924 w Milton, Massachusetts
Okres urzędowania: 20 stycznia 1989 – 20 stycznia 1993
Partia: Republikańska

1. George Herbert Walker Bush urodził się jako drugie z pięciorga dzieci Prescotta i Dorothy Bushów; jego ojciec był prominentnym bankierem i politykiem, m.in. piastującym urząd senatora z Connecticut w latach 1952-1963.
2. Sześć miesięcy po ataku Japończyków na Pearl Harbor, tuż po ukończeniu szkoły średniej, zaciągnął się do US Navy, gdzie pełnił służbę pilota samolotów torpedowo-bombowych (w momencie rozpoczęcia służby był najmłodszym pilotem US Navy). W czasie działań na Pacyfiku brał udział w 58 misjach bojowych, za co został odznaczony m.in. Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym (ang. Distinguished Flying Cross).
3. Po zakończeniu wojny ożenił się z Barbarą Pierce (1925-2018), z którą doczekał się szóstki dzieci. Trwające 73 lata małżeństwo Bushów do dziś przewodzi wśród „Pierwszych Małżeństw USA” pod względem długości trwania (wciąż żyjący Jimmy i Rosalynn Carterowie pobrali się 18 miesięcy po Buschach).
4. W 1948 roku ukończył Yale University z dyplomem z ekonomii; po zakończeniu edukacji przeprowadził się do Teksasu i podjął pracę w branży naftowej, w której zrobił niemałą karierę – w połowie lat 60. był już milionerem i zaczął coraz bardziej angażować się w politykę.
5. Po nieudanej próbie dostania się do Senatu w 1964 roku, w 1966 wygrał wybory do Izby Reprezentantów, w której zasiadał do roku 1971. Od 1971 roku, po przegranych ponownie wyborach do Senatu, jako prominentny polityk Partii Republikańskiej pełnił różne wysokie funkcje, kolejno: ambasadora USA przy ONZ, przewodniczącego Komitetu Krajowego Partii Republikańskiej, szefa biura łącznikowego (odpowiednik ambasadora) USA w ChRL oraz dyrektora CIA.
6. W 1977 roku wycofał się na krótko z polityki, przez kilka lat pracując w bankowości i okazjonalnie wykładając na Rice University. W 1980 roku ubiegał się o nominację prezydencką z ramienia republikanów (wygrał nawet pierwsze prawybory w stanie Iowa) – ostatecznie wystartował u boku Ronalda Reagana jako kandydat na wiceprezydenta, którego urząd pełnił w latach 1981-1989.
7. W 1988 roku pokonał w wyborach prezydenckich kandydata Demokratów, Michaela Dukakisa, stając się pierwszym od czasów Martina Van Burena urzędującym wiceprezydentem, który wygrał wybory prezydenckie; poza Van Burenem i Bushem, sztuka ta udała się jak dotąd jedynie Johnowi Adamsowi i Thomasowi Jeffersonowi.
8. Nienawidzi brokułów – jako prezydent zakazał ich podawania zarówno w Białym Domu, jak i na pokładzie Air Force One.
9. Prezydentura Busha została zapamiętana głównie z I wojny w Zatoce Perskiej – interwencja ta początkowo przyniosła Bushowi rekordowe poparcie społeczne, ostatecznie jednak pozostawienie Saddama Husseina u władzy poskutkowało spadkiem jego popularności. Wbrew obietnicom wyborczym Bush podniósł również podatki, co było jednym z powodów jego porażki w walce o reelekcję w 1992 roku z młodym kandydatem demokratów – Billem Clintonem.
10. Po zakończeniu prezydentury osiadł w Houston; jest jak dotąd najdłużej żyjącym amerykańskim prezydentem w historii – w dniu powstawania tego wpisu ma 94 lata i 155 dni. Od 1999 roku, regularnie co 5 lat, świętuje swoje „okrągłe” urodziny skokiem ze spadochronem – ostatni taki skok miał miejsce w 2014 roku.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson
37. Richard Nixon
38. Gerald Ford
39. Jimmy Carter
40. Ronald Reagan

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #polityka