Cześć! Oto zadania z…

Cześć!

Oto zadania z zestawu 17:
1. Zrób zdjęcie trzech pomników i opisz ich historie i znaczenie
2. Weź udział w jednorazowych zajęciach w dyscyplinie sportowej, której nigdy nie próbowałeś (np. samoobrona, krav-maga, taniec, siłownia etc.)
3. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku

Wybrałam zadanie 1 🙂 Możecie trochę poczytać i posłuchać o historii mojego miasta.

1. Pomnik Karola Musioła – w 2008 roku w Opolu przy mostku nad rzeką Młynówką odsłonięto wykonany z brązu, naturalnej wielkości pomnik Karola „Papy” Musioła – przewodniczącego Rady Miejskiej w latach 1952-1965. Był on inicjatorem budowy Amfiteatru 1000-lecia oraz Opolskiej Szkoły Muzycznej. To on także w 1963 roku razem z dziennikarzami Polskiego Radia zorganizował I Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Od dziesięcioleci jest dla Opolan symbolem dobrego gospodarza, który swego miasta doglądał chodząc po ulicach i rozmawiając z ludźmi. M.in. dlatego do dziś mówi się o nim najczęściej „Papa” Musioł, a mieszkańcy wciąż zgłaszają mu sprawy do załatwienia, wrzucając listy do teczki, którą pomnikowy „Papa” ma pod ręką.
O tym, jak bardzo ważną dla Opolan postacią był Karol Musioł świadczy wmurowana w bruk tablica z napisem: „Nasz Papa Karol Musioł, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, założyciel Towarzystwa Przyjaciół Opola, budowniczy opolskiego amfiteatru, inicjator Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki”.
Za swoją aktywność wielokrotnie honorowany był odznaczeniami państwowymi. A zupełnie niedawno został wybrany przez mieszkańców miasta Opolaninem 800-lecia.

Wpisz w smartfona www.poznajhistorie.pl/musiol, a Karol „Papa” Musioł zadzwoni do Ciebie!

2. Pomnik Kazimierza I Opolskiego – urodził się ok. 1180 r. Był synem księcia Mieszka Laskonogiego, do niedawna nazywanego Plątonogim, oraz czeskiej księżniczki Ludmiły.
W roku 1217, wraz z towarzyszącym mu hufcem, ruszył na V wyprawę krzyżową, dołączając do króla węgierskiego Andrzeja II. Do Opola z Ziemi Świętej przywiózł prawdopodobnie relikwie Świętego Krzyża. Symbolem tej wyprawy, jak twierdzą historycy, jest też krzyż obok piastowskiego orła w herbie Opola.
Ale to nie wszystko! W drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej w 1218 r. Kazimierz I zatrzymał się na Bałkanach. Stamtąd przywiózł sobie do Opola żonę, piękną Bułgarkę Violę. Ich ślub odbył się prawdopodobnie w 1220 r. Kazimierz miał wtedy 40 lat, a Viola 15. Taka różnica wieku w dawnych czasach nie robiła jednak na nikim wrażenia.
To on lokował miasto w 1217 r., a w kolejnych latach uczynił siedzibą władz, administracji i hierarchów kościelnych. Za jego rządów zdecydowano o budowie nieistniejącego już warownego zamku na Ostrówku, a miasto obrastało w mury.
Zmarł w 1230 r. Jego pomnik odsłonięto w Opolu w maju 2018 r., w ramach hucznych obchodów 800-lecia miasta. Stanął w centrum, tuż przy opolskim Ratuszu, niemal na wprost kościoła oo. Franciszkanów, gdzie pochowani zostali książęta piastowscy. Wykonana z brązu rzeźba autorstwa opolskiego artysty Wita Pichurskiego waży blisko 2 tony. Tuż obok niej zakopano kapsułę czasu z życzeniami i przesłaniem dla przyszłych pokoleń.

Jeśli chcesz by Kazimierz I Opolski zadzwonił do Ciebie wpisz w smartfona www.poznajhistorie.pl/kazimierz

3. Pomnik Atlasa ( ͡º ͜ʖ͡º) – znany z mitologii greckiej tytan skazany przez Zeusa na dźwiganie sklepienia niebieskiego za walkę z bogami o władzę nad światem.
Blisko trzymetrowy monument stanął na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu. To miejsce w obrębie starego miasta, które położone jest 165 m n.p.m.
Autorem idei Wzgórza Uniwersyteckiego jest Stanisław Nicieja, poprzedni rektor Uniwersytetu Opolskiego. Przez ostatnie lata na Wzgórzu zgromadzono wiele eksponatów, jak kolumna Maryjna i pomnik św. Krzysztofa. Istnieje tutaj także Skwer Artystów, gdzie usytuowano rzeźby polskich artystów związanych z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. Dlatego znaleźć tu można pomniki Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena czy Marka Grechuty. Pod koniec kwietnia odsłonięto nową rzeźbę – Atlasa. Rzeźba nie została stworzona od nowa. Niekompletną rzeźbę w Niemczech kupił prof. Stanisław Nicieja, który obecnie pełni funkcję kustosza Wzgórza Uniwersyteckiego. Rzeźba, którą znalazł w Niemczech nie miała rąk i nóg, posiadała jedynie twarz. Tutaj z pomocą przyszedł Rafał Rzeźniczak, rzeźbiarz i konserwator, który dorobił Atlasowi ręce, nogi oraz kulę ziemską. Atlas wykonany został z piaskowca. Na ciężkiej kuli dostrzec można napis „Uniwersytet Opolski”.

#mirkowyzwanie #opole #historia