310134 + 57 = 310191 Nie ma…

310134 + 57 = 310191

Nie ma co się rozwodzić nad tym, że wieje (30-35 km/h). Wieje to wieje. Dzisiaj odwiedziłem dwa najwyższe punkty Luksemburga, z którymi wiąże się ciekawe historia.

Najwyższy punkt Luksemburga to wzgórze Kneiff (560 metrów n.p.m.), drugi najwyższy to Buurplatz (559 metrów n.p.m.). Oba są na zdjęciach poniżej. I nie, tam gdzie jest wieża to nie Kneiff.

Tam gdzie jest wieża to Buurplatz. Wiadomo, jak każdy poważny kraj, trzeba zaznaczyć najwyższy punkt wieżą z punktem widokowym i ładną pamiątkową tablicą. Szkoda tylko, że ludzie robiący pomiary wysokości, jak się okazało w 1989 roku, pomylili się oznaczając Buurplatz jak najwyższy szczyt. I zrobili to po raz drugi w historii, bo w czasie pierwszych pomiarów wysokości przeprowadzonych na początku XX wieku, najwyższym szczytem oznaczono wzgórze w centralnej części kraju. I tam też stoi wieża.

No więc Luksemburg ma dwie wieże i tablice oznaczające najwyższe punkty kraju, które wcale nie są najwyższymi punktami kraju, a najwyższy punkt jest oznaczony KAMIENIEM POMALOWANYM NA BIAŁO. Kocham ten kraj…

#rowerowyrownik w sumie też #geografia i #historia