Jako, że mamy ciszę wyborczą,…

Jako, że mamy ciszę wyborczą, zajmijmy się innym “gorącym” tematem, który nie dotyczy bezpośrednio spraw krajowych czy unijnych.. Mianowicie – banderyzm.
Siadając do tego tekstu, myślałem nad formą I chyba najlepiej będzie jeśli rozpiszę to w formie punktów, mit po micie odnosząc się do każdego z nich. Zatem – jeśli jesteś zainteresowany/a, miłej lektury!

MIT 1
Ukraina prowadzi państwową banderyzację kraju

To chyba jeden z większych fake newsów który krąży praktycznie od czasów Rewolucji Godności.
Trudno wskazać genezę tej bzdury, prawdopodobnie wypuściły to okołorosyjskie portale po Majdanie, by uzasadnić agresję na Donbas. Zresztą – ta narracja jest do znudzenia powtarzana do dziś(np. https://pl.sputniknews.com/…/201705075409200-sputnik-upa-u…/ )
Ale do rzeczy – jak wygląda sprawa podejścia państwa do tematu bandery?
Jeśli miałbym użyć kolokwializmu określiłbym to słowem – blado.
Należy tu podać kilka faktów.
“Dekrety prezydenta – 0
Uchwały Werchownej Rady:
personalnie dotyczące Bandery – 0
przypomnienie dat związanych z OUN albo UPA – 3,5%
Monety pamiątkowe Ukrainy – 0
Znaczki „Ukrpoczty” – 0
W działalności Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej:
Wzmianek o Stepanie Banderze na oficjalnej stronie internetowej – 1%.
Wzmianek o OUN i UPA na oficjalnej stronie internetowej – 4,9%
Książek o Banderze, OUN albo UPA – 0
Wystaw o Banderze, OUN albo UPA – 0 “

Na poziomie lokalnym pomniki Bandery stanowią 0,02% powstałych w wyniku tzw. dekomunizacji i na żaden z nich nie przeznaczono choćby hrywny z państwowego budżetu. Wszystko było finansowane z prywatnych inicjatyw.

MIT 2
No dobrze, ale Ukraińcy przecież kochają Banderę!

To kolejna popularna bzdura. Wg badań Fundacji „Demokratyczne Inicjatywy” im. Kuczeriwa na przełomie 2014 i 2015 roku pozytywny sotsunek do Bandery miało zaledwie 13% ludności, przy 20% negatywnym. Skąd zatem taka duża widoczność środowisk banderowskich?
Widzę dwie przyczyny:
1. Zasadą działania radykałów jest duza krzykliwość która wykracza poza możliwości centrum. Do tego dochodzi prezent dla wszelkich mediów które są Ukrainie nieprzychylne.
2. Znaczenie lokalne. Bandera pozostaje bohaterem w 3-4 z 24 obwodów Ukrainy. Nieuwazny obserwator moze na tej podstawie przypisać go jako zjawisko ogólnokrajowe.

MIT 3
Banderyzm jest antypolski!

I ta teza wydaje się na pierwszy rzut oka pewna. Wszak mówimy o ideologii która popchnęła wielu ludzi do strasznej czystki etnicznej. Niemniej i tym razem jest to nieprawda.
Współczesny banderyzm ma charakter niemal wyłącznie(z rzadkimi odchyłami) antysowiecki i antyrosyjski.
Z czego wynika ten „fenomen”?
To już nieco smutniejszy fakt – z zakłamywania historii. Niestety, Ukraina, podobnie jak Polska prowadzi beznadziejną politykę historyczną, wielu Ukraińców albo nie zdaje sobie sprawy z Rzezi Wołyńskiej, albo nie rozumie jej skali.
Dziś wyciąga się na wierzch przede wszystkim działalność antysowiecką UPA. W obecnych warunkach to jeszcze może mieć uzasadnienie ze względu na wojnę i potrzebę „mobilizacji duchowej”.
Niemniej należy uczciwie wspomnieć, że o wiele większe znaczeni dziś(i rozciągające się na cały kraj) ma historia URL, tworu walczącego razem z Polakami przeciwko Sowieckiej Rosji.
Na dowód że banderyzm nie jest ani powszechny, ani nie jest antypolski można przytoczyć 2 rzeczy.

1. Badania sympatii – Polska konsekwentnie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach wśród ulubionych państw Ukraińców. Do tego odsetek czujących wobec nas niechęć wynosi zaledwie 4%(najmniej z całej stawki).
2. Marsze nacjonalistów. Do tej pory widziałem 3 i na żadnym nie znalazłem ani jednego antypolskiego elementu. Za to częstym elementem są palone flagi rosyjskie albo flagi państw/narodów będących częścią RON. Sami nacjonaliści ukraińscy często próbują wyciągać rękę do polskich. Wszystko podam w źródłach niżej.

Zapraszam oczywiście do zadawania pytań, dyskusji i wszelkich uwag. Z chęcią odpowiem na wszelkie wątpliwości jeśli takowe zostaną wyrazone 🙂

Źródła
Banderyzm w liczbach – http://texty.org.ua/…/kult_bandery_w_liczbach_jak_odrzuci_co
Przykładowy marsz nacjonalistów(mnóstwo dawnych, flag białoruskich jako wyraz oporu dla rusyfikacji kraju) – https://www.youtube.com/watch…
Apel ukraińskich nacjonalistów do polskich – https://www.facebook.com/notes/dobrodziej/do-polskich-narodowc%C3%B3w/2360130060934521/
Badania odnośnie sympatii Ukraińców do innych krajów – https://24tv.ua/…/yak_ukrayintsi_stavlyatsya_do_rosiyi_ta_i…

#polityka #ukraina #neuropa #polska #historia #takaprawda #ciekawostki