180 lat temu, 5 grudnia 1839,…

180 lat temu, 5 grudnia 1839, w New Rumley w stanie Ohio urodził się George Custer – generał major armii USA, legenda wojny secesyjnej i dowódca 7 pułku kawalerii, znany też jako pogromca Indian. W USA człowiek legenda. Okoliczności jego śmierci w bitwie z Dakotami dowodzonymi przez Szalonego Konia i Siedzącego Byka nad Little Bighorn (w stanie Montana) 25 czerwca 1876, zostały mocno zmitologizowane. Custer podobno miał bardzo długo i wytrwale walczyć, zanim zginął, jednak w istocie ostateczne starcie trwało krótko.

Custer, znany z brawurowej odwagi, a jednocześnie z brutalności i braku rozwagi, odpowiadał m.in. za masakrę ponad stu Czejenów nad rzeką Washita w dzisiejszej Oklahomie z 27 listopada 1868.
Jednocześnie był znany z tego, że wolał towarzystwo indiańskich zwiadowców niż białych podwładnych.

W 1966, w 90. rocznicę bitwy nad Little Bighorn, Robert Siodmak nakręcił o nim film „Custer of the West”, z Robertem Shawem w roli tytułowej.
Jego postać pojawia się też w innych filmach, m.in. „Mały Wielki Człowiek” Arthura Penna z 1970 (tam grał go Richard Mulligan).

BTW: niemal dokładnie 10 lat później, 4 grudnia 1849, urodził się Szalony Koń (Tȟašúŋke Witkó), wódz plemienia Oglala, który pokonał Custera.

#historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #usa #liganauki