RECENZJA:…

RECENZJA: „OBLĘŻENIE”

Książka „Oblężenie” autorstwa Gerainta Jonesa to kolejna część powieści historycznej opowiadającej losy legionisty Felixa-Corvusa i jego przyjaciół. W poprzedniej części – „Krwawy las” – bohater wziął udział w tragicznej wyprawie trzech rzymskich legionów w Germanii Północnej, która doprowadziła do klęski Rzymu w lesie Teutoburskim. Niewielu Rzymianom udało się przeżyć, a tym którym się to udało trafili do germańskiej niewoli. Kadra oficerska została wybita, po wcześniejszych torturach i ujawnianiu informacji o rzymskich umocnieniach w okolicy.

Po zakończeniu pierwszego tomu powieści byłem przekonany, że autor nie pozostawi historii bez jasnego zakończenia. Z zapisków rzymskich dziejopisarzy wiemy, że wybicie trzech legionów rzymskich było szokiem dla samego cesarza Augusta, który miał chodzić po pałacu i wykrzykiwać: „Kwinktyliuszu Warusie, oddaj legiony” (Quinctili Vare, legiones redde!). Z pewnością cios był także o tyle silny, że zdobycze terytorialne w Germanii nagle zostały stracone, a tereny na zachód od Renu znalazły się w zagrożeniu.

To co jednak interesuje najbardziej autora to próba odtworzenia losów tych żołnierzy, którzy przetrwali masakrę. Z pewnością niektórym udało się wywalczyć drogę ku fortom rzymskim, a jeszcze inni wykorzystali sposobność i uciekli oraz dołączyli do innych rzymskich sił w okolicy. Autor właśnie przedstawia tę drugą wersję wydarzeń. Felix wraz z żyjącymi towarzyszami: Kikutem, Mikonem, Brando przystępuje do oblężonych wojsk rzymskich w jednym z fortów w regionie. Ukazany zostaje nam prawdziwy świat wojny – pełen bólu, cierpienia, krwi. Autor podobnie jak w poprzedniej części stosuje wiele epitetów, aby podkreślić dramaturgię, wyczerpanie oraz brutalność. Z pewnością widać tutaj, także doświadczenie autora, który jest weteranem wojennym i wie, jak życie koszarowe wygląda.

Opis walk, zakradania się, podstępów jest niezwykle żywy i ciekawy. Nie brakuje także tajemniczych mordów w murach fortu, co tylko dodaje tajemniczości oraz podejrzliwości wobec kolejnych postaci. Autor zgodnie z zachowanymi przekazami historycznymi stara się odwzorować kolejne wątki wydarzeń, urozmaicając je o własne przemyślenia.

Autor chcąc przenieść nas w świat życia koszarowego stosuje dużą ilość przekleństw, które w moim odczuciu są czasami troszkę dziwne. Nie zamierzam ich wymieniać w recenzji, ale określanie przez Rzymian Germanów jako „miłośników kóz” jest co najmniej dziwne. Być może wynika to z błędnego tłumaczenia; ciężko jednoznacznie stwierdzić.

Z pewnością osoby, które przeczytały pierwszy tom i były zainteresowane, zapoznają się z kolejną część przygód Felixa. Akcja jest niezwykle wartka, a miłośnicy militariów nacieszą się mnogością starć, krwawych opisów oraz wiarygodnym odwzorowaniem życia rzymskiego żołnierza.

Oblężenie

#ksiazki #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #qualitycontent #venividivici
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje