Po raz kolejny wołam…

Po raz kolejny wołam zainteresowanych, pomimo niedawnego znaleziska https://www.wykop.pl/link/4928119/slowianskie-manipulacje-uzytkowniczki-binuska-na-tagach-historia-i-sztuka/ @binuska nadal zamieszcza nieprawdziwe informacje i przekłamuje historię. Fakt, cieszą się one mniejszym zainteresowaniem. Jednak tym wpisem szanowna użytkowniczka osiągnęła szczyt hipokryzji.

We wpisie (https://www.wykop.pl/wpis/41009987/bizantyjska-zlota-obraczka-slubna-bardzo-rzadka-os/) twierdzi, że na fotografii widoczna jest „bizantyjska złota obrączka ślubna, bardzo rzadka, ośmiokątna, ślicznie zdobiona ośmioma historycznymi scenami, w centralnej okrągłej części opisana alfabetem staro-słowiańskim, datowana na 6 – 7 wiek. Znajduje się na stałej wystawie w The Walters Art Museum w Baltimore, Stany Zjednoczone”.
Treść napisu: „JAGJU S JAGJU S JAGJUSKU RIUSSAWIA OD AR”
„Staro-słowiański alfabet jest wyróżniający i łatwy do rozpoznania, dzięki specyficznym literkom, których nie ma gdzie indziej, nawet w często mylonym z nim alfabecie greckim. Te charakterystyczne literki to np.: Ѧ – mały jus, Б – b, ꙋ – ou, ѿ – ot, Ѕ – dz, Ћ – ć, ѣ – jać, Ъ – jer, Ꙑ – jery, Ю – ju, Ѥ – je, Ꙗ (+) – ar, czy znak stawiany nad literami do oznaczania skrótów, tzw. tytło – ҃ ”.

W rzeczywistości jest to ośmiokątny pierścień ślubny ozdobiony ośmioma scenami z życia Jezusa, ze sceną Wniebowstąpienia widoczną na płaskiej powierzchni pierścienia. Ochronne moce przypisywano scenom z życia Chrystusa, które łączą się, tworząc obraz modlitwy.
Prawdziwa treść napisu w języku greckim (nie starosłowiańskim):
[Oryginalny zapis] + Ἅγιος, ἅγιος, ἅγιος Κύριος Σαβαώθ;
[Tłumaczenie] + Holy, holy, holy is the Lord of Hosts
[Tłumaczenie] + Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów

Źródło:
Henry Walters, Baltimore, [date of acquisition unknown] by purchase; Walters Art Museum, 1931.

Home

Powyższe manipulacje nie byłyby dla mnie i tym razem zaskoczeniem, gdyby nie fakt, że @binuska zamieściła link do muzeum w Baltimore (https://art.thewalters.org/detail/11447/marriage-ring-with-scenes-from-the-life-of-christ/), które w sposób jednoznaczny określa chrześcijańskie pochodzenie znaleziska (sic!).

To wszystko dzieje się za zgodą moderacji. Tak jak napisał @Toomoo wystarczyłyby moderowane tagi jak na reddicie. Binuska używa retoryki, zgodnie z którą przedstawia opisy w sposób sugerujący prawdę historyczną. Gdyby napisała: „Wg moich badań/obserwacji…” lub „moim zdaniem…”, wówczas nie miałabym absolutnie żadnych zastrzeżeń. Uważam to za manipulacje i wiem, że jest to świadome i celowe wprowadzanie w błąd. Nie trzeba być rocket science, by odróżnić Chrystusa od „przeświatłej Carewny”. Chyba, że moderacja to boty bez świadomości. Wystarczyłoby ostrzeżenie, usunięcie kilku wpisów z wartościowych tagów. Jednak wymagam od moderacji zbyt wiele. Smutno, bo fałszowanie historii to moim zdaniem poważny zarzut.

Wołam plusujących wpis binuski @Paula_pi, @BaniaGonibanie, @KanPracy, @pestis, @jurabos, @Pan_Jerzy, @AnimusAeger999, @Vadzior, @wcale_nie_mam_tu_konta, @brodatylarry

#slowianie #zloto #artefaktnadzis #bukwica #bizancjum #prawoslawie #usa #baltimore #ciekawostki #starszezwoje #sztukaslowianska #religia #historia #epokavilka #sztuka #bizuteria #slub #imperiumlechitow #starowiercy #jagiellonowie

#gruparatowaniapoziomu #kultura #historia #moderacja #moderacjacontent #afera #qualitycontent