„Wykonany około 1580 roku…

„Wykonany około 1580 roku Klejnot Canninga, jeden z najwspanialszych skarbów późnego renesansu, przedstawia trytona z torsem wykonanym z wielkiej perły o nieregularnym kształcie, głowa ze złota, twarzą i ramionami pokrytymi białą emalią oraz zakrzywionym ogonem zdobionym różnokolorową emalią wysadzaną rubinami i diamentami. W lewej ręce tryton trzyma ażurową tarczę – również emaliowaną i wysadzaną szlachetnymi kamieniami – w prawej zaś krótką, zakrzywioną szablę. Do klejnotu przytwierdzone są wisiorki z rubinów i pereł, wykonane w charakterystycznym dla XVI wiecznej biżuterii”.

„Klejnot Canninga był darem księcia rodu Medyceuszy dla cesarza Mongołów. Bez względu jednak na to, gdzie i z jakiego powodu wykonano ten klejnot, nie ulega wątpliwości, że był on przez pewien czas w Indiach, ponieważ tam właśnie dodano brzusiec z rubinowej gemmy oraz wisiorki z rubinów i pereł. Klejnot został nabyty w Delhi przez hrabiego Canninga, gubernatora i wicekróla Indii, a następnie podarowany przez pierwszego markiza Clanricarde wicehrabiemu Lascelles sprzedał klejnot w 1931 roku na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s w Londynie. Klejnot Canninga został zakupiony za 10 000 funtów przez panią Edwardowa Harkness, która przekazała go Victoria and Albert Museum w Londynie, gdzie znajduję się do dziś.”

Nancy Frysom „Klejnoty świata”

Muzeum

#smoczautopia – Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #sztuka #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria